XXVII. Aranka György Nyelv- és Beszédművelő Verseny

2023. március 17–19. között zajlott le az Aranka György nyelv- és beszédművelő verseny országos döntője a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumban. A megmérettetésre több mint ötven diák érkezett kísérőtanárával szerte az országból.

A verseny mottójául az öt éve elhunyt nyelvészprofesszor, Wacha Imre egyik gondolatát választották a szervezők: „A nyelv – kenyér. Olyan, mint az igazi, az édesanyánk »sütte« kenyér. Az a kenyér, amiért mindennap fohászkodunk, az a kenyér, ami nélkül nem tudunk meglenni, nem tudunk élni.”

Az ünnepélyes megnyitó kezdetén a Szivárvány havasán című népdal csendült fel Jenei Eszter, a vendéglátó iskola diákjának előadásában. Ennek különös jelentősége is volt az idén, mivel ez a dal volt Wacha tanár úr legkedvesebb népdala.

Fehér Attila, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház főtanácsos esperese rendhagyó áhítatot tartott a jelenlévőknek. Tiszteletes úr összegyűjtötte a Bibliából azokat az igehelyeket, ahol az anyanyelv használatáról esik szó. Beszélt több bibliai szólás, közmondás eredetéről, eredeti jelentéséről is, eloszlatva számos, ezekkel kapcsolatos tévhiedelmet. Megtudhattuk például, hogy az „áll, mint a Bálám szamara” kifejezés tulajdonképpen nem bambulás, hanem az odafigyelés gesztusára utal, hiszen a bibliai történetben az a bizonyos állat azért tért le az útról, mert az Úr angyalát látta meg. Arra is fény derült, mennyire megváltozhat egy közmondássá alakult bölcsesség jelentése, ha lekopik belőle egy szó: „Aki nem akar dolgozni, az ne is egyék”- Pál apostol eredeti mondata mintha ésszerűbb lenne a manapság közismert változathoz képest.

Az áhítat után dr. Farmati Anna, a versenyt rendező Georgius Aranka Társaság elnöke tartott ünnepi beszédet.  Az előtte elhangzottakhoz kapcsolódva tanárnő mondanivalóját a Bibliában is több helyütt előforduló ősi motívum, a létra köré építette, amely többek között Weöres Sándor versében is megjelenik: „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” Anyanyelvünket és a verseny megmérettetéseit ehhez a belső létrához hasonlítva kifejtette: ha ennek magaslataira akarunk jutni, ahhoz mászni, kapaszkodni kell, erőfeszítéseket kell tennünk. A feljutás tehát nem könnyű, de az elért eredményeket csak akkor fogjuk tudni igazán értékelni, ha megdolgoztunk értük. Létrára fel! – buzdította végül a diákokat.

Elnökasszony után dr. Váradi Izabella, az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa szólt a résztvevőkhöz, hangsúlyozva, hogy ez egy olyan különleges verseny, amelyik közösséggé képes formálni a résztvevőit. Az összekötő erőt abban látta, hogy mindannyiunkat érdekel az anyanyelvünk, és tovább biztatta a hallgatókat, hogy bátran bíbelődjenek a nyelvvel. Dr. Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes üdvözlő beszéde következett, amelyben hangsúlyozta, mennyire fontos ennek a versenyformának a népszerűsítése, hiszen az igényes, érthető beszéd a közéletben és magánéletben egyaránt kamatoztatható.

A város képviseletében Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere köszöntötte a vendégeket. Személyes hangvételű beszédében elárulta, hogy nem először jár ezen a rendezvényen, hiszen annakidején, diákként maga is „Arankázott”. Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa képviseletében Demeter Katalin konzul szólt a közönséghez, egyúttal pedig gratulált a jelen lévő Péntek János professzor úrnak, akinek a munkásságát nemzeti ünnepünk alkalmából Széchenyi-díjjal ismerték el. Házigazdaként dr. Vörös Alpár, a líceum igazgatója zárta a köszöntések sorát.

Az est ünnepélyes zárómozzanataként Pásztor Kincső, a Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium tanulójának csellójátékában gyönyörködhettünk. Végül a versenyzők sorszámhúzása következett, ezután pedig egy közös vacsora a református kollégiumban.


18-án, szombaton reggel szövegértési, nyelvhelyességi feladatlappal kellett a versenyzőknek „megbirkózniuk”, majd rövid szünet után a szóbeli forduló következett. A diákok most is három kategóriában – Édes anyanyelvünk, Szép magyar beszéd, Versben bujdosó – mérték össze tudásukat, talpraesettségüket, felkészültségüket. A verseny bírálóbizottsága délután szakmai értékelést tartott a diákoknak és a felkészítőknek, ismertetve a szóbelire vonatkozó általános észrevételeiket és tanácsaikat. A szombati programot egy alkalomhoz illő Petőfi-est zárta Marosán Csaba kolozsvári színművész jóvoltából.


A verseny záró- és egyben díjkiosztó ünnepségére hagyományosan vasárnap reggel került sor. Minden kategóriában az első három helyzettet díjazták, és a zsűri több diákot dicséretben részesített. A Szép magyar beszéd és Édes anyanyelvünk versenyformákban legjobban teljesítő tíz-tíz diák továbbjutott a két verseny áprilisban, illetve októberben sorra kerülő kárpát-medencei döntőjébe.

A Társaság az Aranka György-díjat ebben az évben Matula Ágnes Arany Kazinczy-díjas televíziós szerkesztőnek ítélte oda az Aranka György nyelv- és beszédművelő verseny zsűrijében végzett több évtizedes állhatatos munkája elismeréseként.

A Tőkés Erika-díjat Turzai Melánia nyugalmazott középiskolai tanár vehette át, amellyel anyanyelvi kultúránk szolgálatában végzett több évtizedes áldozatos munkáját ismerték el.


Tapsvihar, vidám mosolyok, meleg kézfogások és szeretetteljes ölelések töltötték meg a dísztermet. A résztvevők nem csupán hasznos tapasztalatokat szereztek a felkészülés és a versenyen való részvétel során, hanem új ismeretségek, barátságok is születtek. Bátran mondhatjuk, hogy a résztvevők életre szóló élményekkel, szellemiekben meggazdagodva tértek haza. 

Airizer Andrea és Reiser György Lukács


A díjazottak és a magyarországi versenyekre továbbjutók listája itt tekinthető meg.

Kedves figyelmükbe ajánljuk a verseny pillanatait megörökítő képgalériát

Az alábbi táblázatba hivatkozásaira kattintva letölthetőek az egyes versenyformák írásbeli feladványai, valamint az ezekhez tartozó javítókulcsok is:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló bejegyzések

,,Arankás” őszi találkozó és Könyvturi

2024. október 26-án rendeztük meg a Georgius Aranka Társaság ifjúsági tagozatának évnyitó találkozóját. Az esemény közös énekléssel indult, a zsoboki Ifjúsági Anyanyelvi Tábor dalainak válogatásából. Ezt követően Farmati Anna, a társaság elnöke tartott szórakoztató és...

Tábori napló 2023. – péntek, július 14.

Tábori napló 2023. – péntek, július 14.

Nekem ez az első alkalmam, hogy részt veszek az Aranka György ifjúsági anyanyelvi táborban. Ez az egész hét nagyon gyorsan elszállt, de rengeteg élményem van itt az Arankásokkal. Őszintén nem nagyon figyeltem az előadásokra vagy túl fáradt voltam ahhoz, hogy...