„A leghordozhatóbb haza kétségtelenül az anyanyelv.” – XVI. Aranka György Ifjúsági Anyanyelvi Tábor

Ha Erdély és július, akkor Zsobok. Az elmúlt években állandósult hagyománynak megfelelően az idei, tizenhatodik Aranka György Ifjúsági Anyanyelvi Tábor is a jól megszokott helyszínen, 2024. július 13–19. között zajlott. A „csongrádi tábor” mintájára megalkotott egyhetes rendezvény Erdély minden szegletéből várja évről évre a résztvevőket, olyan középiskolás diákokat, akik érdeklődnek a magyar nyelv, irodalom és kultúra iránt. Zsobok, Kalotaszeg egyik legszebb faluja jóformán otthonunkká vált, ismerősként üdvözöljük lakóit, templomát, faragott kapuit, és persze a tábor helyszínéül szolgáló Bethesda Gyermekotthon apraja-nagyját.

A megszokottság ugyanakkor a felsorolt szempontok keretében ki is merül, hiszen minden egyes tábor új tétet állít: sikerül-e megteremteni azt a bizalmi légkört, amelyben a táborozók feloldódhatnak és közösséggé formálódhatnak? Közösen eltöltött minőségi időnek szántuk idén az olyan programokat, mint a kézműves foglalkozás (nemezelés), kalotaszegi táncoktatás, színházas foglalkozás vagy Kerekes tanár úr anyanyelvi licitjátéka. A szintén hagyományosnak nevezhető akadályverseny feladatai egyszerre követelnek vetélkedést és együttműködést, miközben a táborozók bejárják és megismerik a tábor hazáját, Zsobokot, a mottóul szolgáló (a címben is szereplő) Lászlóffy Aladár-idézet szellemében. Ugyanilyen közkedvelt foglalkozás a második napi zenés-játékos est: a közös zenélés, éneklés felszabadító ereje és a szituációs játékok ezúttal is fergeteges hangulatot teremtettek, utat nyitva a (néha éjjelbe nyúló) mély beszélgetéseknek.

A délelőtti előadásokat igyekeztünk minél több tudományterületről válogatni, így a nyelvészeti, irodalmi és kulturális témájú előadások mellett volt szó például madárvonulásáról, földtörténetről és geológiai gyűjtésekről, generációs különbségekről, internetes csalásokról és a kiégés megelőzési lehetőségeiről. Neves előadóink között megemlíthetjük Matula Ágnes szerkesztőasszonyt, Sediánszky Nóra dramaturgot, Ránki Sára bűnügyi nyelvészt, Korzenszky Richárd atyát, továbbá helyi előadóink között volt Biró Annamária irodalomtörténész, Farmati Anna, a Georgius Aranka Társaság elnöke, Silye Lóránd geológus, illetve Osváth Gergely muzeológus.

A táborozás a résztvevők mellett a szervezőknek, az ifjúsági vezetőségi tagoknak is nagy élmény; nemcsak munkával, fáradsággal, de igazi lelki felüdüléssel is jár az együtt töltött hét. Hálásan köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult az idei zsoboki csoda sikeres megvalósításához!


Burkhardt Zsófia

A tábort támogatta:

Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló bejegyzések

Tábori napló 2025. – péntek, július 25.

Tábori napló 2025. – péntek, július 25.

A mai kelés kifejezetten nehézre sikerült, és nem csak azért, mert a tegnap mába nyúlóan társasoztunk, hanem azért is, mert elérkeztünk a tábor utolsó (teljes) napjához.Kissé keserédes gondolatokkal készülődtünk reggelizni, de attól még kíváncsian vártuk, ma milyen...

Tábori napló 2025. – csütörtök, július 24.

Tábori napló 2025. – csütörtök, július 24.

Ma reggel is a Bájoló akkordjaira ébredtünk. A finom reggelit követően a Ránki Sára által vezetett foglalkozásra siettünk. Egy elméleti bevezető után megkíséreltünk egy fenyegető levelet profilozni. A következő foglalkozáson hümmögő-zümmögő méhecskék voltunk. A...

Tábori napló 2025. – szerda, július 23.

Tábori napló 2025. – szerda, július 23.

Zsobok(Az „Udvaromon aranyvályú, aranykút” kezdetű népdal dallamára) Szerda reggel korán kelt a táborunkSárga pólót öltöttünk a túránkhoz.Reggeliztünk, buszra szálltunk s egyebekUtunk fazekasműhelybe vezetett Megtudtuk a fehér agyag nagy titkátKezünk formálta meg a...

Cookie logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.